Welcome to EverybodyWiki 😃 ! Nuvola apps kgpg.png Log in or ➕👤 create an account to improve, watchlist or create an article like a 🏭 company page or a 👨👩 bio (yours ?)...

Lista över lajv arrangerade i Sverige

Från EverybodyWiki Bios & Wiki
Hoppa till:navigering, sök


Page Mall:Innehållsförteckning/styles.css has no content.

Allmänt[redigera]

Viktigare arrangemang (ej lajv) av årligen återkommande karaktär[redigera]

  • 1984-pågående Medeltidsveckan - Inofficiell träffpunkt för svenska lajvare.
  • 1997-pågående Knutpunkt - Samnordisk lajvkonferens.
  • 2009-pågående Prolog (lajvkonvent) - Ett svenskt lajvkonvent
  • 2013-pågående Stockholm Scenario Festival -

Ofta återkommande arrangerande föreningars förkortningar[redigera]

  • GH - Gyllene Hjorten
  • EH - Enhörningen (förening)
  • Kir - Kampen i ringen
  • MASK - den Muterade Alvens SpelKlubb/Mälardalens Allmänna SpelKlubb
  • VÄS - Västerås Äventyrssällskap

1982[redigera]

  • Dungeons & Dragons Skala 1:1, Fantasy, nuvarande GH, Gävle (Gästrikland)[källa behövs]
    • Lajvet hölls på ett rollspelskonvent och räknas som det första svenska lajvet.

1985[redigera]

Dvalins rådslag vid den Gyllene Hjort. Maj. Det första "riktiga" lajvet eller äventyret som det hette då, arrangerat av Gyllene Hjorten. Konung Dvalin kallar samman äventyrare från när och fjärran för ett uppdrag av högsta vikt. Till viss del pågår den historien än idag (2014) då kampanjen fortfarande pågår.

1987[redigera]

  • Vintertidsomläggningen, Call of Cthulhu, -, Gränna (Småland), cirka 200 deltagare.
    • Lajvet arrangeras under rollspelskonventet Wettcon II

1989[redigera]

Live-89, Pingsthelgen 12-14 maj. Tyresta nationalpark området Långsjön och Stensjön. Cirka 30 deltagare. Första liven (sedermera Lajv) arrangerad av Sollentunagruppen. Arrangörer David Thurfjell och Daniel Westberg (numera efternamn Chilla). Kostnad för deltagande 100:- för mat, dryck och viss rekvisita.

1991[redigera]

Rannvis fest på Garguls slott, fantasy. Kanske det första lajvet som arrangerats på ett slott. Detta utspelade sig på Wiks slott utanför Uppsala med bankett, äventyr i mörkret och blankvapenduell i facklornas sken på borggården. Arrangör: Gyllene Hjorten.

Datum Namn Genre Arrangör Ort Deltagare
LRP F EH (Västmanland)
Utmaningen I F EH (Västmanland)
SkogsVentyr 91 F MASK ca 60
Mar Det stora vrålmucket Gränna (Småland) 47
Maj Våräventyr i Randersmård F GH
13-16 maj Den dansande varulven VÄS Färdskärstorp (Västmanland) 30
Sep Nems symboler återfinns F GH
Okt En helg på slottet F V.Ä.S Västerås (Västmanland) 25
Okt Rannvis fest på Gargul F GH
Nov Möte med konung Vidar F GH
Dec Trollkarlen Vandor F GH
Dec Midvinterblot på Gyllene Hjorten F GH Oslättfors

1992[redigera]

  • Sveriges första lajvfansin Morgonstjärnans Kungörelser utkommer med tre nummer, men läggs sedan ned.[källa behövs]
  • I oktober utkommer första numret av lajvfansinet StrapatS.[källa behövs]
  • Stormidsommar i Björkskogen - Sveriges hittills längsta lajv. Det varade i 9 dagar och kretsade kring en religiösa högtiden som sammanföll med midsommartid. Blot till gudarna, fest och äventyr i skogen utanför Gävle. Deltagarantal: cirka 120. Arrangerades av Gyllene Hjorten.
Datum Lajv Genre Arrangör Ort Deltagare
Dagen Efter Enhörningen
Utmaningen II Enhörningen
Sep Cthulhu Live(UppCon) Morgonstjärnan Uppsala
Sep UppVentyr(UppCon) MASK Uppsala
18 jan Haga Winter Live Jens Gustafsson Hagaparken

Solna (Uppland)

ca 40
mars Simon Markes festpå Gyllene Hjorten F GH Oslättfors
april Aagrans hemlighet VÄS
maj Våräventyr i Rashskogen F GH
maj Belägringen av Charon VÄS
13-16 Maj Trommes Lott Fantasy Sollentunagruppen
Daniel Chilla
Filip Hofman (Eriksson)
Gustaf af Geijerstam
Uppland 257
16 maj Saturday Night Live Jonas Nelson

Erik Sieurin

Täby skogar
juni Stormidsommar 625 F GH Oslättfors
Juni LeNedriel -Den glömda skogen HRSF

Jacob Gårder

Mattias Leidebjer

Vid Gömmaren

Huddinge

ca 100
4 juli Apocalypse '92 Fredrik Appelberg

Daniel Bäckström Lars Tyllered

Gåseborg,

Hässelby Stockholm

ca 100
31 juli-2 aug SkogsVentyr 92 MASK

Tobias Lindberg Stefan Landberg m fl

Skräddartorp,

Malingsbo

ca 150
Aug Återuppbyggnaden VÄS Västerås ca 40
Aug Simon Markes bortrövande F GH
Sept Höstäventyr F GH
Sep Äventyr i Blå Bergen Fantasy Arrangerat av Mattias Geisler, Per Henriksson, Mats Lindqvist,
Per Lindqvist och Daniel William-Olsson
Medarrangör: Jukka Tilli, Rikard Alm
Skrikarboda
(Örebro)
ca 110
11-13 sept Menhinghen meth lifveth Carina Gustafsson

Hanna Betts-Lindros

Tyresta-Åva
3-4 okt De irriterades hämnd VÄS Västerås ca 50
3-4 okt Caraleons bane Ferdinand Kjellin

Mattias Back

Falun
16-18 okt Björnklo Enhörningen Västerås
31 okt Jarlakröning i Tuve F GH Nyköping
20-22 nov Det brända landets rivaler VÄS Västerås
28 nov Jubileumsbankett VÄS Västerås ca 25
dec Hos Tuve-blotaren F GH Gävle
dec Ny blotare väljs i Dahlen F GH Gävle
11-12 dec VampyrLive V Pär Jansson Hagaparken

Solna

ca 40
21 dec Midvinter på Urds källa F GH Valbo

1993[redigera]

Datum Lajv Genre Arrangör Ort Deltagare
Magiska Stenarna EH
8-10 jan Midvinterblot Erik Arrhén m fl Falun
9 jan Haga Nostalgi Seregon

Håkan Stendahl

Stockholm 13
Feb Simon och barder i skogen 1 F GH
Feb Simon och barder i skogen 2 F GH
Feb Ödeskogen F GH Hedesunda
Mar Randersryttarinnor på vift F GH
Mar Rådslag i Garguls tempel F GH Gävle
13 mars I begynnelsen Särimners Vänner Göteborg
16-18 apr Våroffer EH Västerås
Apr Arimir undersöker vättar F GH
9-11 april Mozews fusion 2011 PA Stockholm?
17 apr KampanjLive 1 SPAV

Dan Hörning Jonas Nelson m fl

Järvafältet

Stockholm

ca 40
27-28 apr Artefakten Ferdinand Kjellin m fl Falun
Maj Sunnifagn F GH Skutskär
7-9 maj Oraklet Mattias Back m fl Falun
7-9 maj Tvisten om Eirendal RULGH Örebro
14-16 maj Sagan om Ariannas bröllop Ralf Lindgren Stockholm
14-16 maj Svartblomstrens krig VÄS Västerås
29-31 maj Trollmåne F Lars Tyllered

Cecilia Strömberg

Stockholm
28-31 maj Nattens Ögon F Roger Ljungholm

Johannes Breitholtz

Christian Nylund

Gunnar Söderberg

Edsbro ca 300
Jun Midsommarfirande 626 F GH
15-16 juni Megasens ängar Mikael Lasses

Nicolas Richard

Falun
17-21 juni Ödets Offer EH Västerås
Jul Hamnkrog i Havaport F GH Mackmyra
Jul I skogen med Eron och Jorund F GH
2-4 juli Sirarkin Kalle Grill

David Järlestedt Jens Thomasson

Falun ca 110
9-11 juli Spegel HRSF
Jacob Gårder
Mattias Leidebjer

Anders Granberg

Daniel Wallin

Huddinge ca 150
16-18 juli SkogsVentyr -93 MASK

Henrik Hoffström m fl

Kloten
16-18 juli Tar-Atanamirs fylke Jonas Hjärpe Örebro
22-25 juli Averhulta Simone Andersson m fl Stockholm 50+
30 juli-1 aug Gripenklos hemlighet Robert Weitz

Paul Bodin

Stockholm
20-21 aug Gazagahns återkomst(Galningarnas lek I) RULGH

Måns Svensson

Örebro
4 sept KampanjLive 2 SPAV

Lennart Borg

Stockholm
4-5 sept Där alrunan växer(Evert II) Mattias Månsson Stockholm
10-12 sept Legenden LF Gripen

Andreas Hammarberg m fl

Sandviken ca 40
24-26 sept Leon von Carmans sista vilja David Thorburn m fl
Okt Zaffras död F GH Oslättfors
2-3 okt Vildhavre Särimners vänner

Eric Malmcrona Daniel Staberg

Bohus fästning ca 60
15-17 okt Flammor i mörkret VÄS Västerås ca 80
30-31 okt Färjkarlen Erik Lindblom

Ola Lindblom

Hultsfred
Nov Fandrals gravöl F GH
5-7 nov Skräck-Live EH
27 nov Morogoon 1
Dec Midvinter på Gyllene Hjorten F GH Oslättfors

1994[redigera]

Datum Lajv Genre Arrangör Ort Deltagare
Alla Kungens Män
Den Sista Krogen
Jakten på Niloen
Jan Ulver i Jarnskuggeskogen F GH
Feb Utanför Noedren F GH
Feb Det sista värdshuset F Enhörningen Västerås ca 40-60
Feb Tuve igen F GH
5 feb Uppgörelse i Kislev Claes-Erik Rydberg m fl Stockholm
26 feb Morogoon 2 RavensWing
Mar Norra Björkskogen F GH
11-13 mar Herr Gyllenstiernas gästabud(1920-tal) Lovecraft Holger Jacobsson

Per Wetterstrand

Ulricehamn ca 50
29 apr-1 maj Skuggornas Dal Jonas Meisters

Jenny Johansson

Stockholm
Maj Våräventyr 627 F GH
Maj Sista Utposten VÄS

Theo Axner Staffan Ericsson Stefan Hildingstam

Västerås ca 35
12-15 maj Grådager Malin Strid

Robert Weitz Daniel Krauklis m fl

Stockholm 120+
12-15 maj Mörk Gryning I RavensWing Stockholm
13-15 maj Tvekampen(Galningarnas lek II) Måns Svensson m fl Örebro
13-15 maj Makt och magi Särimners Vänner

Eric Malmcrona m fl

Göteborg
Jun Nybörjaräventyr F GH
Jun Tohns hemlighet F Täby kommun/ TSS
Jun Midsommar 627 F GH
3-5 jun Svart Vendetta SPAV

Lennart Borg Dan Hörning m fl

Stockholm
10-12 jun Jakten på Ljusbringaren Johan Almqvist

Jessica Karlsson

Bålsta ca 150
16-19 jun Gudars Skyming EH Västerås
30 jun-3 jul Nymfdans Mattias Hessérus

Ferdinand Kjellin Christian Nylund

Falun
Sommar Sanndrömmar Jens Thomasson mfl. Falun
8-10 jul Nilarions väktare Zedalia

Mattias Lundström Tina Juhlin m fl

Sala
22-24 jul Arielas dag(Thule-kampanjen) VÄS

Theo Axner Staffan Ericsson m fl

Västerås ca 40
24-31 jul Trenne Byar F Ett Glas Ludvika ca 1000
30-31 jul Mörkrets makter F Svärdsjö
Aug Rida rida ranka F GH
Aug Ett äventyr för hjältar F GH
Aug IsfolksLive
19-21 aug I dimma dold Camilla Gunnarsson

Thomas Bjällås

Västerås ca 50
26-28 aug Gudarnas spel(SkogsVentyr 94) MASK

Henrik Hoffström

2-4 sep Kristallkulan EH Lindesberg
9-11 sep Silverskäran Eric Rosenberg

Stefan Hollertz

Örebro
Okt Ulver möter Jorund F GH
1-2 okt Vildhavre 94 Särimners Vänner

Daniel Staberg Eric Malmcrona

Bohus Fästning ca 140
Nov En afton i Njarka F GH
4-6 nov Ondskan vaknar EH
dec Midvinter 627 F GH
3 dec Morogoon 3 RavensWing

Martin Andersson m fl

1995[redigera]

Datum Lajv Genre Arrangör Ort Deltagare
Ett Vinterspel
Jan Kyran Trolleskalle F GH
Feb Årsstämmominiäventyr F GH Skutskär
Feb Vandors brev F GH Göteborg
Feb Ett snö-lajv F Täby kommun / TSS
11 feb Morogoon 4
18 feb Förbannelsen
Mars Nemesis Divina ULF

Holger Jacobsson m fl

April Ulver på resa F GH
4-7 apr Häxjakten EH Lindesberg
7-9 april Kedjan Nexus

Johan Tollstorp Daniel Roupé

Huddinge
Maj Rådslag i Borgevid F GH Säffle
Maj IsfolksLive
25-28 maj Mörk Gryning 2 RavensWing

Markus Ollikainen m fl

Bro
Jun Riddare på midsommar F GH Skutskär
Jun Vikingar & barbarer F Täby kommun / TSS
Jun Voice of the Wastelands Tre Äpplen Hög

Rikard Elofssoon m fl

10-14 jun Blodshämnden/

Sju böner om nåd

EH Lindesberg
16-18 jun Smörblommas dilemma Johan Almqvist

Mats Gripensköld Jessica Karlsson

Bro ca 250
16-18 jun Sorgens vagga Illmyhr

Lars Lundh m fl

Karlskoga
Sommar Skogens tårar Kalle Grill

Johan Knutsson Gabriel Mellqvist Jens Thomasson

Svartnäs
Jul På jakt efter Eduron(miniäventyrshelg) F GH Skutskär
7-8 jul Oberons gästabud Erik Sieurin Stockholm
14-16 jul Ödesskölden(skogsVentyr-95) MASK

Henrik Hoffström Mattias Wåglin

Malingsbo
24-29 jul Skymningstjärnen Nockes Liveförening

Christian Nylund m fl

Norrtälje ca 400
28-30 jul Den sista utvägen

(Thule-kampanjen)

V.Ä.S

Staffan Ericsson Anders Lönroth Leo Bärling

Lindesberg ca 110
28-30 jul Månbarn Jessica Karlsson

Veronica Karlsson

Bro
19-21 aug Stormlyktan Jimmy Janlén m fl Örebro ca 200
18-20 aug Ixions Vilja
25-27 aug Urnan och de tre krusen Pegas
25-27 aug Silverskäran -95 Stefan Hollertz

Eric Rosenberg

Örebro
Sep Prins Edarins fältläger F GH Hyttön
1-3 sep Metusalems udde Metusalems Barn

Kim Jarl m fl

3-5 nov Fruktan EH
Dec Midvinterblot F GH Västerberg

1996[redigera]

Datum Lajv Genre Arrangör Ort Deltagare
Byarna vid Seakua Jimmy Janlén

Tobias Johansson Per Bolinder

Kilsbergen

Närke

Archibalds gåta Jessica Karlsson Bålsta
Festen Jessica Karlsson Bålsta
Krigarens Kröning Lars Ferm Bro
Saras Bröllop Åsa Hässler m.fl. Linköping
Ödets fullbordan
Feb Nybörjaräventyr F GH Högbobruk
Mar Sjöhästen F GH Högbobruk
Mar Rådslag vid Gyllene Hjorten F GH Oslättfors
Apr Det förgångnas natt Den Druckne Dvärgen

Johan Wallin m fl

Kilsbergen
Apr Lanorath ca 150-250
5-7 apr Skogen vaknar
5-6 apr Den sista krogens förbannelse EH
3-5 maj De Tre Gåvorna EH
16-19 maj Viskningar(Kyria, mörkrets stad) Zedalia

Tina Juhlin Mattias Lundström

Västerås ca 300-350
24-27 ma Aurelorn
14-16 jun Dödssynden/

I ondskans fotspår

Jessica Karlsson

Johan Almqvist

Jun Bardmidsommar F GH Ockelbo
Jun Trenne konungar F Täby kommun / TSS
27-30 jun Musikanternas Kamp 1996 EH
28-30 jun I Tianas dunkel ITFTA

Ola Lindblom m fl

Hultsfred
28-30 jun Fejden Mattias Pettersson

Tobias Nilsson

Uppsala
9-14 jul Den Vita Lunden Åtta Tunnor

Måns Frid Sonny Jeschko

Motala
10-11 jul Kampen om Thomholmia Thomholmia
Jul-aug Mor Heidrun i Kvarnen F GH Umeå
Aug Tysran-Greim Fr ca 150-250
Aug Kamor Stenar F GH
Aug Efter Arenäs F GH
20-21 sep Kampen om Grusbergia Sunderbyn
27-29 sep Mardrömstimmen VÄS

Anders Lönroth Theo Axner Staffan Ericsson

215
Sep 1632 De Dedanaan

Per Åhman m fl

6-8 sep De dolda skuggorna EH
Okt Möte med prins Kei F GH
Okt Sagokväll F GH Göteborg
1-3 nov De sista kruset Pegas
1-3 nov Skog i skräck EH
30 nov Herrarna Ullers Julgästabud EH
14 dec Julgästabudet Pegas
dec Midvinterblot F GH Gävle

1997[redigera]

1997 är ett år med mycket stor betydelse för allmänhetens kännedom om och utvecklingen inom svensk lajvrörelse.

  • SVT2 Visar den första svenska dokumentären om lajv, Den lekande människan.
  • Den rollspelskritiska boken De övergivnas armé kommer ut.
  • Det första svenska debattforumet för lajvare på Internet, Galadrim (nuvarande namn G-punkt), initieras. Forumets främsta fokus är lajvhobbyns utveckling.
  • Det första samnordiska årliga lajvkonventet Knutepunkt hålls i Oslo.
  • Lajvet Nyteg, från vilket de lajvarrangörserfarenheter som förmedlas i Saga mot verklighet härrör, äger rum.
Datum Lajv Genre Arrangör Ort Deltagare
Bröllop i Månsken Fredrik Friberg Harbo
Ondskans Tjärn
Förvirringens mörker U.L.F.

Holger Jacobsson Jonas Lindblom

Uppsala
feb Visdomens spår F GH
22 feb Divanias bankett Draco Argenteus

Krister Mattson Elin Mattsson

Uppsala
28-30 mar Celindres Hemligheter SLRF

Magnus Bergström m fl

Stockholm
Påskhelgen Ärans väg Pegas
apr Brott och Straff F GH Gävle
9-12 apr Pestens tid Stockholm
25-27 apr DrakVår Ghost

Erik Malmcrona

Susanne Hedberg

Therese Bengtsson

St Lövsjön, Gråbo, Göteborg - 100
2-4 maj Hoppets ände EH
3-4 maj Gutna althingi - Gotlands allting Maja Norrman m fl Roma klosterruin, Gotland
16-19 maj Aratorns Skugga Härskarringen

Andreas Kylander m fl

Ludvika
16-19 maj Nådens tid EH
jun Midsommar, Tre Stenar F GH Iggesund
jun Äventyrens Ö F Täby kommun / TSS
6-8 jun Den glömda byn Draco Argenteus

Nina Svensson Anders Svensson

Skutskär
14 jun Byfest Pegas
15-19 jun Slaget om Huggland Wothars vänner

Johan Hellström m fl

Alingsås
20-21 jun Slaget om Thomholmia
26-29 jun Musikanternas kamp EH Lindesberg
27-29 jun Då skogen vaknar ITFTA

Kalle Blohm m fl

Hultsfred
1 jul Gyldenvinges Försvinnande
3-7 jul Fredsförkunnaren Pegas

Jerker Lindekrantz m fl

Karlskrona
5-9 jul Nyteg Lilla Gillet/Järneken

Henrik Summanen Tomas Walch

Riddarhyttan 457
17-20 jul Häxkitteln V.Ä.S

Cajsa Nygren Erik Klinga Leo Bärling m fl

Insjön ca 200-250
18-20 jul Matcash, mörkrets skog SF Elanor

Axel Ericsson Christoffer Olsson

Skaraborg
18-21 jul Skuggspel(Sagor i den gamla världen) Claes-Erik Rydberg m fl
25-27 jul I döda kejsares sällskap SITF

Roger Johansson m fl

Sundsvall
aug Midirdalen F GH Ockelbo
aug Falebykrog Bylajv/företagsfest Håkan Hugosson

Mats Olsson

Ekehagens forntidsby, Falköping ca 300
1-3 aug Ekeby ting(SkogsVentyr -97) MASK

Ylva Granath

ca 35
15-17 aug Sirions Vagga Galadrim
29-31 aug Strömkarlens Tårar VÄS

Theo Axner Henrik Hoffström Jessica Karlsson Staffan Ericsson

ca 210
sep Jägaren och Björnen F GH
29-31 sep Nattens furste(Mörk gryning 3) SLRF

Markus Ollikainen m fl

Stockholm
5-7 sep Legenden om Stjärnesång EH Lindesberg
12-14 sep Hjältars dåd EH Västerås
26-28 sep Mörka skuggor över Grimsvik BOSS/VÄS

Mikael Nordin Patrik Willhans

Ludvika
31 okt-2 nov Farans Stund EH
30 nov-1 dec Rimfrost Pegas
6-7 dec Ullers sista julgästabud EH
13 dec Julgästabudet Pegas

Det upphaussade lajvet Rowin som skulle ha hållits detta år ställdes in och de deltagare som betalat för lajvet återfick inte sina pengar.

1998[redigera]

  • Saga mot verklighet publiceras i en första upplaga på 1500 exemplar. Release på Knutpunkt.
Datum Lajv Genre Arrangör Ort Deltagare
Ardur Fredrik Friberg Harbo
Banketten Jessica Karlsson

Veronica Karlsson

Bålsta
Durnea - Furstens fall Larok
Dödens Skugga
Mötet(Främlingarna 1) Östersund ca 14
Hålahultaren Galadrim 20
Kampen om Romendor Järvafältet
Lögnen - du skulle gråta om du visste Jessica Karlsson

Robert Karlsson

Bålsta
Mundens Bar
Sigill av koppar
Sensommarfesten
Sparven Flyger Emil Boss m.fl. Stockholm
jan Midvinter, Tre Stenar F GH Iggesund
20-22 feb Iskallt Svek Vinterstorm

Maria Bornekrantz m fl

Karlstad
mar Stabsmöte F GH
9-12 apr Högburen stolthet Pegas
15-17 maj Eldarna i Vargaland (I) Lajvsällskapet Romantiska Sagor Floda
1-3 maj Bortbytingen EH Västerås
20-24 maj Dimmornas dans(Ilkabreth) Härskarringen

Andreas Kylander Thomas Larsson

Ludvika ca 300?
21-24 maj Draksådd EH Västerås
29-31 maj Konungens utsände Pegas
maj Krigsråd F GH
11-14 juni Skärvan Fantasy Anders Granberg

Andreas Jonsson

Mattias Leidebjer

Jacob Gårder m.fl.

Tyresö 120
18-21 jun En ensam vargs skri BOSS

Pierre Dakkour m fl

Ludvika
25-30 jun Skogens Hemlighet EH Västerås
jun Mörkrets krafter Täby kommun / TSS Täby
1 jul I Skuggan av Skogen
26 jun-2 jul Gryning Wothars vänner

Johannes Berggren m fl

29 jun-2 jul Gränsen Gyllene Eken Norrtälje
9-12 jul Balbins saga Per Ingvarsson

Björn Sandberg m fl

Ludvika ca 200
18-23 jul Diger natt Pegas
18-24 jul Högting Lars Lundh

Henrik Bergqvist mfl

Arvika ca 600
30 jul-2 aug Stjärnfall Stjärnorden

Kenny Lee Iker m fl

Karlstad
aug Det sista kapitlet(1920-tal) H ULF

Holger Jacobsson

Jonas Lindblom

Malmköping 100
23-25 aug Det sista värdshuset
4-6 sep Värdshuset vid skogens rand(Sagor i den gamla världen) In Alea Veritas

Claes-Erik Rydberg m fl

11-13 sep Höstglöd EH Västerås
okt I Teres skugga F GH Hedemora
okt Gillesmöte i Borgevid F GH Uppsala
30 okt - 1 nov Stundande Mörker EH Västerås
dec Afton i Arenäs F GH Älvkarleby
8-9 dec Midvinternatt

Inställt[redigera]

Datum Namn Arrangör Ort
24–26 jul Kapten Kidd's skatt [1] Mats Bergström, Jonas "TexaS" Petersson Jönköpingstrakten

1999[redigera]

Datum Lajv Genre Arrangör Ort Deltagare
? Alba 1
? Släktfejden F Drakontia Blommedal,
Östansjö
100
? Carolus Rex SF Alternaliv,

Martin Ericsson m fl

Norrköping
3 jan Guldruschen(Främlingarna 2) Huset Skunckes Östersund
24 april Middagen(första uppsättningen) N Galadrim Almby,

Örebro

13
? Mörk horisont(Främlingarna 3) Huset Skunckes
? Helsingborg by Night Helsingborg
? Istronen Fredrik Friberg,

Jessica Rickardsson, Mirja Dellgar Hagström

Uppsala
9-14 juli Lyktsken F Galadrim Kilsbergen,

Ramshyttan

136
? Sanningen Vid Vargmyren F Unionen
? Vinterbröllop Unionen
27-28 mar Björnöbondens gästabud EH Västerås
1-5 apr Dagbräckning Pegas
29 apr-2 maj Sierskans Spådom F EH Västerås
14-17 maj Trolltider
20-24 maj Ondskans Anlete EH Västerås
maj el jun Nattens Dimmor
juni Orms återkomst F Täby kommun / TSS Täby
28 jun-4 jul Musikanternas Kamp F EH Västerås
5-11 jul Blomsterblot Pegas
22-25 jul Midnattseld Olof Hammar m fl Ludvika
jul Badmidsommar F GH Hälsingland
jul Thule i brand F VÄS 226
29 jul-1 aug Gryningstid(Eldarna i Vargaland II) Lajvsällskapet Romantiska Sagor Ljungskile
jul Drottning Desideria
23-25 aug Nådens Tid
10-12 sep Trolldom F EH Västerås
24-26 sep Älvdrottningens Hemlighet Bäckahästen
okt Morgondagg F Uppsala
10-11 okt Bortom Ära och Redighet Bäckahästen
15-19 okt Knappnålshuvudet Interaktiva uppsättningar Kvibergs regemente
5-7 nov I Månens Skugga EH Västerås
nov Prinsessan och Örnen F GH Sala
4-5 dec Fru Lärkas Julgästabud F EH Västerås
jan-maj,

okt-dec

Kindred Society V Kindred Society Göteborg

2000[redigera]

Datum Lajv Genre Arrangör Ort Deltagare
8 januari Middagen(andra uppsättningen) N Galadrim Almby,

Örebro

13
Krigsråd i Chelmar F GH
Alba 2 Per Lossing
Dargans skatt Ronneby LS
Moldia
Nattögon Ludvika
Runor i Svärd Drakontia
Rökelse Drakontia
Mörkrets barN Drakontia
Hallsberg om Natten Drakontia
Upprorsdagar Unionen
mar Gott år och fred F VÄS 34
15 apr Rövarfesten
19-23 apr Kättarnas Rike F Unionen
20-24 apr Hertigens Dans Pegas Karlshamn 300+
28 apr- 1 maj Skuggorna Nalkas F EH
maj I gränslandet F GH
18 maj Längtan F EH
31 maj-4 jun Tvistetid(Ilkabreth 3) F
jun Vid Grainers Grav F GH Ockelbo
10-13 jun Rövarnas Tid
juni Elfwijn F Täby kommun / TSS -
24 jun-2 ju Musikanternas kamp/Skogens Hemlighet F Enhörningen Västerås
7-9 jul Rött guld
14-16 jul Sången om Mykene Jennora:

Eleonora Haglund,

Sofia Edgren,

Malena Beijer,

Christer Nilsson

Norrtälje ca 60
20-23 jul De tusen rosornas väg F Unionen
21-23 jul Ockupationen
21-23 jul Upprorsdagar
23-24 jul Mårsmarken
26-30 jul Land av Drömmar(Eldarna i Vargaland III) Lajvsällskapet Romantiska Sagor Ljungskile
25-27 aug Konungagraven
sep Stormfåglar F VÄS 45
15-17 sep Svarta Boken EH Västerås
22-24 sep Skuggvingar Hjältar sOm Tältar
29 sep-1 okt Den glömda stigen F Unionen
okt Movas värdshus F GH Uppsala
okt Det första rådsmötet F GH
6-8 okt Sista kvällen i Vargaland Lajvsällskapet Romantiska Sagor Älvängen
22 okt Fånga Fanan
3-5 nov Liemannen F Enhörningen Västerås
nov Ond Bråd Död
dec Bankett på Imrarsborg VÄS 19
dec Midvinter 633 F GH
jan-maj,

okt-dec

Kindred Society Kindred Society Göteborg

2001[redigera]

Datum Lajv Genre Arrangör Ort Deltagare
Largos postArdanus Larok Laholm
Force Majeure Interacting Arts
Kampen i ringen I F Skillingaryd
Kättarnas rike II F Unionen
Maktens Amuletter F Unionen
Ondskans följe
Rökelse II Larok
Vinternatt
6-7 jan Solarisordens Riddarbankett
13 jan Gästabud Pegas
mar S:t Ahriks Gille F VÄS 34
13-16 mar Williams Arv
26-30 mar Ögon i Natten F EH
22-27 maj Längtans Nåd F EH
25-27 maj Försommarfest
jun Midsommar 634 F GH Ockelbo
jun Ormens hämnd F Täby kommun / TSS
15-17 jun Uppvaknandet
8-14 jun Silversot(Eldarna i Vargaland) Lajvsällskapet Romantiska Sagor Ljungskile
1-8 jul Musikanternas Kamp/Skogens hemlighet F EH Västerås
23-28 jul Under Röda Vingar F Wermlandsgillet Värmland
20-22 jul Stenens Gåta
26-29 jul Dimbros fäste F Jimmy Janlén mfl Örebro, Kilsbergen 287 eller 450 (källa?)
aug Utposten F VÄS Svanå 71
12-16 sep Arvet efter det onda F EH Västerås
16-19 aug I väntans tider
sep Tvillingarnas Förbannelse ca 200
30 aug- 2 sep Nidgärning
6 okt I de fördoldas natt Pegas
26-28 okt Folkräkningen Pegas
nov Gästabud i Rosengaard III Lajvsällskapet Romantiska Sagor
15 dec Julgästabud Pegas
21-23 dec Äventyrshelg(flera mindre lajv) F GH
28-30 dec Midvinter 634 F GH Årsunda
jan-maj,

okt-dec

Kindred Society V Kindred Society Göteborg

2002[redigera]

Händelser[redigera]

  • Lajvkampanjen Morgondagens Gryning startar 13 juni och kommer att betyda mycket för lajvarna i främst Västsverige.
Datum Lajv Genre Arrangör Ort Deltagare
Gamla Sår
Futuredrome Henrik Wallgren mfl Kinnekulle
Tro, hopp och kärlek(Durnea) Larok Laholm
Kungens Krona(Kastaria) F Svarta Galten Karlskoga
Pukelmännens sten
Rökelse III Larok
jan Dilemma II LRS mfl
4-6 jan Midvinterfesten Skuggor
feb Lugnet Efter Stormen VÄS 21
16-17 mar I Stormens öga Fenix
22-24 mar Skogsfolkslajv 2002 Enhörningen Västerås
28 mar-1 apr Uppror Pegas
apr Dilemma III LRS mfl
2-4 apr Rosmark Trollpack
19-21 apr Tjuvarnas Hov(Tjuvarnas hjärta) Enhörningen Västerås
26-30 apr Hämnaren Enhörningen Västerås ca 1100
27 apr Bröllop i Nedåkra F GH Uppsala
maj En studie i svart V.Ä.S 58
9-12 maj Längtans Drömmar Enhörningen Västerås
9-12 maj Williams arv 2
17-20 maj I Sagornas och Lägereldarnas Land Väsen
17-20 maj Hamlet
17-20 maj Hamlet - Directors cut
31 maj-2 jun Försommarfesten, ett år till Fenix
jun Eldariyns Tårar F Hanna Lindahl m fl Edsbro
juni Lothloriens Gyllene Skogar Täby kommun / TSS
11-14 jul Gölaby Pegas
13-16 jun Havets Hjärta(Morgondagens Gryning I) Peder Liljeroth Kragenäs ca 60
15-16 jun Drakens Hjärta Selopila
27-30 jun Duvans vingar Skuggor Umeå
27-30 jun En tid av kaos(klichélajv) F Unionen Edsbro ca 400
30 jun -7 jul Musikanternas Kamp/Skogens Hemlighet F Enhörningen Västerås
jul Kampen i ringen II Skillingaryd
19-21 jul Ett eko från det förflutna F GH Norrköping
22-28 jul I skuggan av Ringen F Hompen
15-18 aug Regndoft
16-18 aug Fristad Fenix
aug När mörkret faller(Falby 2) Skogsventyr Ludvika 250
30 aug-1 sep Folktro Mattias Lindh Piteå
14-15 sep Sammansvärjningen Selopila Degerberget, Piteå
sep Rishnas Rike Frida Jacobson
9-15 sep Vandrarens Vila Fenix
28 sep På resande fot F GH Gävle
5-6 okt Gillet Trollpack
11-13 okt En Ny Början(Morgondagens Gryning II) Peder Liljeroth Lilla Edet ca 150
31 okt-3 nov Nidingsdåd Pegas
19 okt Källarn F GH Sala
nov Minilajvhelg V.Ä.S 51
9-10 nov Lejonet och enhörningen Fenix,

Anna Nyberg

15-17 nov Storting
30 nov-1 dec Ragnarök Väsen Luleå
27 dec Värdshuset blodiga yxan Trollpack Boden
jan-maj,

okt-dec

Kindred Society Kindred Society Göteborg


2003[redigera]

Evenemang[redigera]

  • v32 Medeltidsveckan i Visby
  • Lajvkongressen Knudepunkt 2003 arrangeras i Köpenhamn, Danmark.
Datum Lajv Arrangör Ort Deltagare
Blodspest
Deathgame
Källan vid Världens Ände VÄS
Spegelns Väktare Unionen Vaxholm ca 250
När Olof kom hem Emil Boss, m. fl Ekerö ca 40
19-21 jan Norrsken Hybris
21-22 feb Sammansvärjningen II Selopila
28 feb- 2 mars Svavelvinter Irrbloss RSK
7-9 mars Rosengaard IV- Vänner och Fiender
17-21 Apr Rådslag Pegas
26-27 april Nöden i Tvååkra Fenix och KFUM
2-4 maj Morgondagens Gryning III - Främmande Eldar Peder "Spazze" Liljeroth Lilla Edet ca 250
4-8 maj Drakens Tänder och Tårar Enhörningen 1134
16-18 maj Sagan om Midgård -Gästabudet
23-25 maj Gudabesök
30 maj- 1 juni orons tider Trollpack/Väsen
12-15 juni Försommarfesten 3: Tingsfrid
27 juni Taure Gripenarrs Gästabud
29 juni -6 juli Musikanternas Kamp
juli Kampen i ringen III
juli Ardanus - Klingornas stad Larok
juli Skuggor III
3-6 juli Sommarvind Norrtälje
11-13 juli Kartan
20-26 juli Eldarna i Vargaland V - Under ytan Lajvsällskapet Romantiska Sagor Lilla Edet drygt 80
25-27 juli Nidumkrönikan I: Vardaniska krigen
jul - aug Morganas Sten Täby kommun / TSS
1 aug Förföljelselajvet Selopila
8-10 aug Trollstenen
20-22 aug Sagan om Falby 3, Gryningsljus
5-9 sept I skogens mörker
6-7 sept Ny gryning
okt Eld och svärd VÄS 13
okt På gränsen
3-5 okt När Rosor Dör Väsen Älvsbyn
17-19 okt Ondskans följe
30 Okt–2 Nov Skuggans Svek Pegas
30 okt-2 nov Ängel med svarta vingar Enhörningen
30 okt-2 nov De dödsdömdas räddning
8-9 nov Lajvet utan Namn
15-16 nov Skapelse
22 november Skrinet
nov Dagbräckning VÄS 29

Gyllene Hjorten[redigera]

Datum Namn Ort
8-9 februari Midvinter 635 i Nedåkra Uppsala
22 mars Miniäventyr i Noedren Uppsala
16-18 maj Död Mans Plats Gävle/Skutskär
19 juli Snillen spekulerar - ordensmöte Gävle
11 oktober Hösteldar Gävle
November Lädervätten Uppsala

Vampyr-lajv[redigera]

Datum Lajv Arrangör Ort Deltagare
januari-maj och oktober-december Kindred Society Kindred Society Göteborg
januari-maj och oktober-december Domain: Uddevalla Domain:Uddevalla Uddevalla
Noctum: Stockholm Unionen Stockholm 4 st
Hallsberg om Natten
5-6 april Vampyrlajv - Elysium

Inställt[redigera]

  • Gästabudet - lågt intresse
  • I Älvors Spår

2004[redigera]

Händelser[redigera]

  • Det brinner i värdshuset i Bassebergas Medeltidsby några veckor innan lajvet Kampen I Ringen, ingen skadas allvarligt och taket hinner lagas innan det är dags för lajv.

Evenemang[redigera]

  • v32 Medeltidsveckan i Visby
  • Lajvkongressen Solmukohta 2004 arrangeras i Helsingfors, Finland

Lajv[redigera]

Fantasy[redigera]

Datum Namn Arrangör Ort Deltagare
Våren Spår av Kärlek och Hat Draken lajv ca 100
26 april–1 maj Återkomsten / Alvernas sång Enhörningen ca 1164
27 juni–4 juli Musikanternas Kamp Enhörningen 160
21–25 juli Med svek i hjärtat Sveriges Alvsällskap ca 240
28 juli–1 aug Förbundet Stormens Öga Ludvika ca 200
juli–aug Stjärnfall Täby kommun / TSS Täby 150
2–5 sept Morgondagens Gryning IV - Tid av förändring Peder "Spazze" Liljeroth Lilla Edet ca 270
7–12 sept Bistra Tider Enhörningen 1146
1–3 okt Spår av Fred och Frihet Draken Lajv Norrtälje ca 280

Inställt[redigera]

2005[redigera]

Händelser[redigera]

  • Fantasylajv dominerar, vilket skett tidigare. High-fantasy lajvet Dragonbane ställs in. Då post-apokalyps är ovanligt vill många åka på Cesium-137 vilket ställs in på våren då för få anmälda inte kan täcka markhyran på 18 000.

Evenemang[redigera]

  • v 32 Medeltidsveckan i Visby - Arrangemang som besöks av många lajvare.
  • Lajvkongressen Knutepunkt 2005 hålls i Oslo, Norge.

Lajv[redigera]

Fantasy[redigera]

Datum Namn Arrangör Ort deltagare
April Busdjur DMF-området, Dalsland
4–8 maj Vågskålen Enhörningen Utanför Västerås 1587
12–15 juni Toner av Sommar Drakenlajv Porshanken, Norrtälje ca 120
20-24 Juli Kejsartemplet - Vem som helst kan bli präst [2] (bylajv)

Måns Klang (alias Loke) skrev t.ex Hemvändrarvisan här

Jimmy Janlén m f Kilsbergen Närke Ca 600
25–28 aug Samlade Krafter Tu Lajv Tumba ca 100
1–4 sept Morgondagens Gryning V - Stjärnornas Gråt Peder "Spazze" Liljeroth Kroppefjäll 356
8–9 sept Drakgrottan & Korpens Skri Enhörningen Utanför Västerås 1088

2006[redigera]

Händelser[redigera]

  • Dragonbane-arrangörerna, som tvingades ställa in sitt jättearrangemang 2005 genomför projektet detta år istället.
  • Westernlajvet "Död mans hand" skapar förväntningar, i alla fall i västra Götaland, som ser fram mot det första större westernarrangemanget på flera år.
  • Grevinnans Nya Rike, ett INEXAD lajv genomfördes på Kroppefjäll i Dalsland. High Fantasy med inspiration av Forgotten Realms och äventyr

Evenemang[redigera]

2007[redigera]

Evenemang[redigera]

Lajv[redigera]

Fantasy[redigera]

Datum Namn Arrangör Ort deltagare
April Code Fenix Öland
Maj Gränsland
Juli Ashika: Flodens Källa[1] Ashika no Shakai Vedema, Skåne ca 30
Sept Krigshjärta 2 Härskarringens område, Ludvika

2008[redigera]

Lajv[redigera]

Fantasy[redigera]

Datum Namn Arrangör Ort deltagare
April Sjunde Draken Berghem, Skillingaryd
April Änglamark Blekinge

Övrigt[redigera]

Datum Namn Arrangör Ort deltagare
Juli ...och en flaska med rom Maja Pelve
Juli Ingenmansland Solnedgång Stråssa 220

2010[redigera]

Lajv[redigera]

Fantasy[redigera]

Datum Namn Arrangör Ort deltagare
17–20 juni Ashika: Pärlsjön[2] Ashika no Shakai Södra Halland ca 40


2011[redigera]

2012[redigera]

Lajv[redigera]

Datum Namn Genre Arrangör Ort Deltagare
7-9 sept UnderStockholm: Den flytande marknaden[3][4] Urban fantasy [5][6] Annica Strand, Sofia Stenler Stockholm 130

2013[redigera]

Lajv[redigera]

Datum Namn Genre Arrangör Ort Deltagare
1-3 mars, 8-10 mars, 15-17 mars The Monitor

Celestra [7][8]

Sci-fi, Battlestar Galactica

[9]

Alternatliv, Bardo och Berättelsefrämjandet Jagaren Småland, Maritiman [10],

Göteborg

389 deltagare fördelat på tre uppsättningar.

2014[redigera]

2015[redigera]

2016[redigera]

Händelser[redigera]

Evenemang[redigera]

  • Prolog
  • v 32 Medeltidsveckan i Visby

Lajv[redigera]

Datum Namn Genre Arrangör Ort Deltagare
1-4 sept Morgondagens gryning VI[3] - Ärkemagikerns dal Fantasy med inslag av steampunk Föreningen Orion, Huvud arr. Peder "Spazze" Liljeroth Attared, Kinna ca. 150

2017[redigera]

Händelser[redigera]

Evenemang[redigera]

  • Prolog
  • v 32 Medeltidsveckan i Visby

Lajv[redigera]

Datum Namn Genre Arrangör Ort Deltagare
24-28 maj Fortune and Felicity [11][12] Inspirerat av Jane Austen Anna Westerling och Anders Hultman Medevi brunn 150
14-17 sept Morgondagens gryning VII[3] - Ödets lott Fantasy med inslag av steampunk Föreningen Orion, Huvud arr. Peder "Spazze" Liljeroth Attared, Kinna ca. 300

2018[redigera]

Händelser[redigera]

Evenemang[redigera]

  • Prolog
  • v 32 Medeltidsveckan i Visby

Lajv[redigera]

Datum Namn Genre Arrangör Ort Deltagare
5-9 sept Morgondagens gryning VIII[3] - En ny ordning Fantasy med inslag av steampunk Föreningen Orion, Huvud arr. Peder "Spazze" Liljeroth Attared, Kinna ca. 200

2019[redigera]

2020[redigera]

Referenser[redigera]

Noter[redigera]

  1. Erik Pihl, arrangör
  2. Arrangör: Erik Pihl
  3. 3,0 3,1 3,2 ”Kampanjen”. morgondagensgryning.se. http://morgondagensgryning.se/kampanjen/index.html. Läst 25 september 2018. 


Do you like this article ? You can add up to 5 stars (you must be logged in) ! See the most liked articles.

0.00
(0 röster)

Den här artikeln "Lista över lajv arrangerade i Sverige" är från wikipedia. The list of its authors can be seen in its historical and/or the page Edithistory:Lista över lajv arrangerade i Sverige.



Kakor hjälper oss att leverera våra tjänster. Genom att använda våra tjänster samtycker du till vår användning av kakor.