Welcome to EverybodyWiki ! Sign in or create an account to improve, watchlist or create an article, a company page or a bio (yours ?)...


Compte Twitter EverybodyWiki Follow us on https://twitter.com/EverybodyWiki !




Lista över stora grabbar och tjejer i friidrott

Från EverybodyWiki Bios & Wiki
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Detta är en lista över friidrottens Stora Grabbar & Tjejer, de personer som tilldelats Svenska Friidrottsförbundets hederstecken. Priset instiftades 1928 och delas ut till de som uppnått 25 poäng eller mer för prestationer vid SM, landskamper eller på internationella mästerskap.[1][2]

Lista[redigera]

* - indikerar utmärkelse utdelat retroaktivt

Nummer Utdelningsår Namn Klubb Gren/Grenar
554 2017 Alexander Brorsson IFK Växjö häck
553 Anna Wessman IFK Växjö spjut
552 Sofie Skoog IF Göta Karlstad höjd
551 Khaddi Sagnia Ullevi FK längd
550 Fanny Roos Ljungby FIK kula
549 Michaela Meijer Örgryte IS stav
548 Lovisa Lindh Ullevi FK medel
547 2016 Daniel Ståhl Spårvägens FK diskus kula
546 Mehdi Alkhatib Hellas FK höjd
545 Tom Kling Baptiste Huddinge AIS sprint
544 Sofi Flink Västerås FK spjut
543 Mikael Ekvall Strömstad LK lång
542 2015 Johan Rogestedt F Stenungsunds FI medel/lång
541 Frida Persson Hammarby IF häck
540 Andreas Otterling KFUM Örebro längd tresteg
539 Petter Olson Hässelby SK mångkamp
538 Sofia Larsson Ullevi FK diskus
537 Ellinore Hallin IFK Växjö mångkamp
536 Angelica Bengtsson Hässelby SK stav
535 Meraf Bahta Hälle IF medel/lång
534 Leif Arrhenius Spårvägens FK kula diskus
533 Kim Amb F Bålsta IK spjut
532 2014 Olle Walleräng Spårvägens FK medel/lång
531 Malin Dahlström Ullevi FK stav
530 Adil Bouafif Hässelby SK medel/lång
529 Erica Jarder Spårvägens FK längdhopp
528 Charlotta Fougberg Ullevi FK medel/lång
527 Nadja Casadei IFK Lidingö sjukamp
526 Abeba Aregawi Hammarby IF medel
525 Nicklas Wiberg FI Kalmarsund tiokamp
524 2013 Ebba Jungmark Mölndals AIK höjd
523 Moa Hjelmer Spårvägens FK sprint
522 Nil de Oliveira Spårvägens FK sprint
521 Catarina Andersson Hässelby SK kula
520 2012 Charlotte Schönbeck IFK Lidingö medel
519 Gabriel Wallin Södertälje IF spjut
518 Stefan Tärnhuvud Sundsvalls FI sprint
517 Anders Szalkai Spårvägens FK lång
516 2011 Michel Tornéus IFK Tumba längdhopp
515 Emma Rienas IF Göta sprint
514 Oscar Käck Hälle IF lång
513 Mattias Jons Hässelby SK slägga
512 Lisa Blommé-McRae Hässelby SK lång
511 Lena Berntsson Ullevi FK sprint häck
510 Tracey Andersson IFK Trelleborg slägga
509 Isabellah Andersson Hässelby SK lång
508 2010 Jessica Samuelsson Hässelby SK sjukamp
507 Philip Nossmy Malmö AI häck
506 Oscar Janson Ullevi FK stav
505 Per Jacobsen IF Göta hinder
504 Niklas Arrhenius Spårvägens FK diskus kula
503 Daniel Almgren Hässelby SK tiokamp
502 2009 Thomas Nikitin Spårvägens FK sprint
501 Hanna Karlsson Malmö AI medel/lång
500 Ulrika Johansson-Flodin Rånäs 4H medel hinder
499 Magnus Arvidsson KA 2 IF spjut
498 2008 Beatrice Dahlgren Mölndals AIK sprint
497 Mattias Claesson Hässelby SK medel
496 Anton Andersson Örgryte IS tresteg
495 2007 Linus Thörnblad IFK Lund höjd
494 Linda Persson-Berglund IFK Växjö stav
493 Christin Johansson IF Kville hinder lång
492 Alhaji Jeng Örgryte IS stav
491 Lena Gavelin Trångsvikens IF lång
490 2006 Alfred Shemweta Flemingsbergs SK lång
489 Daniel Ragnvaldsson IFK Strömsund spjut
488 Emma Green Örgryte IS höjd
487 Helena Engman Riviera FI kula
486 Lena Udd-Aruhn Ume FI sprint
485 2005 Erica Mårtensson IFK Växjö häck
484 Mustafa Mohamed Hälle IF hinder lång
483 2004 Malin Johansson-Öhrn IFK Växjö lång
482 Erik Sjöqvist Enhörna IF lång
481 Johan Engberg IF Göta sprint
480 Rizak Dirshe Hälle IF medel
479 Magnus Aare FI Danderyd Athletics sprint häck
478 2003 Johan Wissman IFK Helsingborg sprint
477 Henrik Wennberg Turebergs IF kula diskus
476 Marie Söderström-Lundberg Hässelby SK lång
475 Henrik Skoog Spårvägens FK hinder
474 Annika Petersson Edsbyns IF spjut
473 Nadja Petersen Huddinge AIS häck sprint
472 Hanna-Mia Persson Kalmar SK stav
471 Linda Olsson Täby IS medel
470 Ida Nilsson Högby IF medel/lång
469 Patrik Lövgren Malmö AI sprint
468 Carolina Klüft IFK Växjö sjukamp
467 Jenny Kallur Falu IK sprint häck
466 Bengt Johansson Turebergs FK slägga
465 Mikael Jakobsson KFUM Örebro häck
464 Kirsten Belin Kvarnsvedens GoIF stav
463 2002 Jörgen Zaki Malmö AI medel
462 Christian Olsson Örgryte IS tresteg höjd
461 Jimmy Nordin Malmö AI kula
460 Susanna Kallur Falu IK häck sprint
459 Mattias Borrman Västerås FK diskus
458 2001 Cecilia Nilsson IK Ymer slägga
457 Jimisola Laursen Malmö AI sprint
456 Patrik Kristiansson Örgryte IS stav
455 Camilla Johansson IFK Växjö tresteg längdhopp
454 Peter Häggström IK Ymer längd sprint
453 Andreas Gustafsson IF Hagen kula
452 Matias Ghansah Malmö AI sprint längdhopp
451 Martin Eriksson Hässelby SK stav
450 Camilla Benjaminsson Hässelby SK lång
449 Annika Amundin Ullevi FK sprint
448 2000 Staffan Strand Hässelby SK höjd
447 Maria Richtnér IF Göta sjukamp
446 Robert Kronberg IF Kville häck
445 Emelie Färdigh IF Göta höjd
444 1999 Bjarne Thysell Ärla IF lång
443 Kristian Pettersson Ullevi FK diskus kula
442 Therese Olofsson Hälle IF sprint
441 Stefan Holm Kils AIK höjd
440 1998 Lena Åström KFUM Örebro spjut
439 Monica Lundgren Täby IS 400m 800m
438 Annika Larsson Gefle IF diskus
437 Kent Claesson Skillingaryds FK medel/lång
436 Kajsa Bergqvist Turebergs FK höjd
435 1997 Sara Wedlund Hässelby SK medel/lång
434 Anna Söderberg Ullevi FK diskus slägga
433 Rikard Rasmusson Heleneholms IF sprint
432 Peter Koskenkorva IF Göta medel/lång
431 Peter Karlsson Alingsås IF sprint
430 Per Karlsson IFK Växjö slägga
429 Patrik Johansson Spårvägens FK medel
428 Lars Hedman Ullevi FK tresteg
427 Ludmila Engquist IFK Lidingö häck
426 1996 Dag Solhaug IF Göta diskus
425 Claes Nyberg Mölndals AIK medel/lång
424 Torbjörn Johansson Malmö AI medel
423 Marika Johansson IF Göta sprint
422 1995 Patrick Thavelin Umedalens IF höjd
421 Patrik Johansson-Stenlund IK VIK Friidrott stav
420 Maria Staafgård Malmö AI sprint
419 Claes Albihn Spårvägens FK häck
418 1994 Mattias Sunneborn Malmö AI längd sprint
417 Linda-Marie Mårtensson Falu IK kula
416 Frida Johansson-Svensson Västhälsinge FI häck 400m
415 Marko Granat IFK Helsingborg sprint häck
414 Torbjörn Eriksson Falu IK sprint
413 Niklas Eriksson Malmö AI häck sprint
412 1993 Thomas Leandersson Malmö AI sprint
411 Kent Larsson IF Castor kula
410 Ewa Johansson Gefle IF sprint häck
409 Erica Johansson Mölndals AIK längd häck
408 Liz Hjalmarsson IF Göta medel/lång
407 Lars Hedner Malmö AI sprint
406 Sten Ekberg Nyköpings BIS tiokamp
405 Gunilla Ascard Malmö AI sprint
404 1992 Monika Klebe IF Göta häck sprint
403 Malin Ewerlöf Krepp Södertälje IF medel/lång
402 Karin Colberg-Cronstedt Västerås FK diskus spjut
401 Stefan Karlsson IK Sisu höjd
400 Henrik Dagård Hässelby SK tiokamp sprint
399 1991 Peter Widén IFK Växjö stav längdhopp
398 Niklas Wallenlind Mölndals AIK häck sprint
397 Lars Sundin IFK Mora diskus kula
396 Annika Lorentzon UF Contact häck
395 Tord Henriksson IF Göta tresteg
394 Helena Fernström SoIK Hellas häck sprint
393 Patrik Bodén IF Göta spjut
392 Maria Akraka Rånäs 4H medel/lång
391 Stefan Fernholm Bellevue IK diskus kula
390 1990 Christina Nordström Jönköpings AIF höjd
389 Sören Tallhem Södertörns FF kula
388 Peter Eriksson IFK Helsingborg häck sprint
387 Jonny Danielsson Kvarnsvedens GoIF medel/lång
386 Peter Borglund Gefle IF spjut
385 1989 Anette Westerberg Sthlms Spårvägars GoIF medel/lång
384 Monica Westén-Rydén Huddinge AIS sjukamp häck höjd
383 Monica Strand Kalix FI sprint
382 Ulf Sedlacek Umedalens IF häck sprint
381 Martin Enholm IFK Lidingö medel
380 1988 Christina Sundberg IK Orient längdhopp
379 Caroline Isgren Heleneholms IF kula
378 Maria Fernström SoIK Hellas sprint
377 Annika Ericson IFK Lidingö medel/lång
376 Pia Engström Sthlms Spårvägars GoIF sprint
375 Susanna Bergman Göteborgs KIK sprint
374 Ulf Johansson-Söderman IK Hakarpspojkarna häck
373 Göran Högberg Enhörna IF lång
372 1987 Evy Palm Mölndals AIK lång
371 Eva Karblom SoIK Hellas sjukamp längdhopp
370 Dag Wennlund Mariestads AIF spjut
369 Lars-Erik Nilsson Kils AIK lång
368 Claes Rahm Gefle IF tresteg längdhopp
367 Arne Holm Utby IK tresteg
366 Tore Gustafsson Mölndals AIK slägga
365 Tommy Johansson-Björnquist IF Göta sprint
364 1986 Thomas Nyberg KA 2 IF häck
363 Leif Lundmark Skellefteå AIK spjut
362 Christina Wennberg IFK Trelleborg häck
361 Anne-Marie Tornegård Södertälje IF kula
360 1985 Conny Persson-Silfver Hässelby SK tiokamp häck
359 Ronny Olsson Malmö AI medel
358 Johnny Kroon Heleneholms IF medel
357 Anders Jönsson-Skärvstrand Sthlms Spårvägars GoIF kula
356 Anders Hoffström Sthlms Spårvägars GoIF längdhopp
355 Mats Erixon Mölndals AIK medel/lång
354 Thomas Eriksson Arbrå IK höjd tresteg
353 Lars Ericsson Mälarhöjdens IK medel/lång
352 Midde Hamrin IK Vikingen lång
351 Birgit Bringslid Skellefteå AIK medel/lång
350 1984 Rajne Söderberg SoIK Hellas häck
349 Kjell Erik Ståhl KA 2 IF lång
348 Patrik Sjöberg Örgryte IS höjd längdhopp
347 Kenneth Nilsson-Riggberger KA 2 IF tiokamp
346 Per-Ola Olsson IK VIK Friidrott sprint
345 Per Nilsson Piteå IF kula
344 Jill McCabe Malmö AI medel
343 Charlotte Holmström IF Göta längd sprint
342 Gunnel Hettman Heleneholms IF diskus kula
341 Eva Ernström Väsby IK medel/lång
340 Kjell Bystedt IK VIK Friidrott slägga
339 1983 Kirsi Ulvinen Göteborgs KIK häck
338 Kenth Rönn Sthlms Spårvägars GoIF sprint
337 Tommy Persson Heleneholms IF lång
336 Sven Nylander IF Göta häck sprint
335 Stefan Nilsson KA 2 IF sprint
334 Eric Josjö Turebergs IF sprint
333 Karin Bergdahl Kalix FI spjut
332 1982 Miro Zalar KA 2 IF stav
331 Pär Wallin Sthlms Spårvägars GoIF medel/lång
330 Lena Wallin Malmö AI längd sprint
329 Katharina Sävestrand-Jönnå Göteborgs KIK medel/lång
328 Elisabet Nagy-Wahlander Alingsås IF spjut
327 Anders Mossberg Hässelby SK tresteg
326 Christer Lythell Hässelby SK tiokamp
325 Susanne Lorentzon UF Contact höjd sjukamp
324 Jan Hagelbrand Melleruds IF medel/lång
323 Kenth Gardenkrans Mölndals AIK diskus kula
322 Åke Fransson IK Vikingen längdhopp
321 Kenth Eldebrink Södertälje IF spjut
320 Johan Brink Örgryte IS tresteg längdhopp
319 Anders Arrhenius Sthlms Spårvägars GoIF kula
318 1981 Björn O. Nilsson Turebergs IF medel
317 Kristine Tånnander Malmö AI sjukamp höjd
316 Ann-Louise Skoglund IF Göta häck sprint
315 Karoline Nemetz Råby-Rekarne GoIF medel/lång
314 Lena Möller Malmö AI sprint
313 Ann-Ewa Karlsson Visby IF Gute höjd
312 Gun Mortimer-Johansson IFK Halmstad diskus kula
311 1980 Kenneth Åkesson Västerås IK diskus
310 Christer Gullstrand IFK Helsingborg häck sprint
309 Helena Johansson-Pihl Sthlms Spårvägars GoIF häck femkamp
308 Anne Arén IFK Helsingborg häck sprint
307 1979 Margareta Carell-Marmgren Mölndals AIK spjut
306 Gert Möller Malmö AI 400m 800m 400mH
305 1978 Per-Olof Sjöberg Malmö AI sprint
304 Raimo Pihl Sthlms Spårvägars GoIF tiokamp spjut
303 Ulf Jarfelt IK Vikingen längdhopp
302 Dan Glans IFK Helsingborg medel/lång
301 Åsa Westman IF Göta spjut
300 Ingrid Wehmonen-Miller Bellevue IK kula diskus
299 Annette Tånnander-Bank Malmö AI höjd mångkamp
298 Eva Gustafsson Kils AIK medel/lång
297 1977 Åke Svenson IFK Kristinehamn medel
296 Hans Höglund Mölndals AIK kula
295 Erik Carlgren Västerås IK sprint
294 Rune Almén IF Göta höjd
293 Ann Larsson Göteborgs KIK 400m 800m
292 Kenth Olsson IFK Helsingborg häck
291 Charlotte Malmström Mölndals AIK längd 400m 800m 400mH
290 Gunilla Lindh Mölndals AIK medel
289 Thorsten Johansson KA 2 IF sprint
288 Linda Haglund Hanvikens SK sprint
287 Christer Garpenborg KA 2 IF sprint
286 Krister Clerselius Malmö AI häck
285 1973 Margaretha Larsson-Lövgren Heleneholms IF sprint
284 Inger Knutsson Nynäshamns IF medel/lång
283 1972 Michael Fredriksson Örgryte IS sprint
282 Gunnar Ekman Mälarhöjdens IK medel
281 Sune Blomqvist Västerås IK slägga
280 1971 Ulf Högberg IFK Lidingö medel
279 1970 Torsten Torstensson KA 2 IF häck
278 Thord Carlsson IF Linnéa kula
277 Elisabeth Randerz Malmö AI sprint
276 Gun Eriksson-Olsson IFK Helsingborg häck sprint
275 Birgitta Larsson Mölndals AIK längd 400m femkamp
274 Britt Johansson-Malm Glanshammars IF kula femkamp
273 1969* Gudrun Eklund-Arenander IFK Lidingö diskus
272 Anna Larsson IFK Nora 800m 200m
271 Gösta Karlsson-Östbrink Sthlms Spårvägars GoIF lång
270 Erik Westlin IFK Norrköping diskus
269 Anders Sjögren IK Mode sprint
268 Arne Hellberg Solna IF kula diskus
267 Rune Gustafsson Wärnamo SK medel
266 Lennart Eliasson IK Mode längdhopp
265 Karl Erik Ekman Västerås SK hopp u a
264 Anton Bolinder IFK Östersund höjd
263 Erik Ahldén Bellevue IK medel/lång
262 1969 Erik Östbye Solvikingarna marathon
261 Lars Inge Ström Västerås IK slägga
260 Jan Smiding Gefle IF spjut
259 Birger Nyberg Täby IS tresteg
258 Sven-Åke Lövgren Heleneholms IF sprint
257 Jan-Erik Karlsson IK Vikingen hinder
256 Kjell Isaksson Sundbybergs IK stav
255 Anders Faager Wärnamo SK sprint
254 Ricky Bruch Malmö AI diskus kula
253 John-Erik Blomqvist Malmö AI stav
252 Bo Blomqvist Duvbo IK tresteg
251 Anne-Marie Nenzell IFK Sundsvall medel
250 1968 Bertil Wistam SoIK Hellas häck
249 Åke Nilsson Gefle IF spjut
248 Kenneth Lundmark Skellefteå AIK höjd
247 Curt Johansson Wärnamo SK sprint
246 Ove Berg Hofors AIF medel
245 Gunilla Karlmark Malmö AI häck längdhopp
244 Ingela Ericson-Hård af Segerstad Göteborgs KIK 400m 800m
243 Margareta Bergqvist SK Sifhälla höjd
242 1967 Hans Lagerqvist Duvbo IK stav
241 Lars-Olof Höök SoIK Hellas längdhopp
240 Anders Gärderud IFK Lidingö medel/lång
239 Jan Dahlgren Westermalms IF höjd
238 Bengt Olsson-Bendéus Malmö AI kula
237 1966 Ulla Olsson-Ekblom Mariestads AIF längd 400m
236 Bengt Carlsson-Nåjde Mälarhöjdens IK medel/lång
235 1965 Karin Wallgren-Lundgren Göteborgs IK sprint
234 Tapio Mertanen Södertälje IF stav
233 Leif Librand IK Vikingen häck
232 Lennart Hedmark Skellefteå AIK tiokamp spjut
231 1964 Bengt Persson IFK Umeå medel/lång
230 Karl-Uno Olofsson IFK Umeå medel
229 Stig Lindbäck Västerås IK medel
228 Sven Hörtewall Malmö AI sprint
227 Bo Althoff Melleruds IF sprint
226 Gunilla Olausson SK Sifhälla 400m 800m
225 Gun-Britt Flink Göteborgs KIK kula
224 1963 Kjell-Åke Nilsson Sörmarks IF höjd
223 Sven-Olof Larsson Sundsvalls FI medel/lång
222 Ove Karlsson Sundsvalls FI lång
221 Lars Haglund Westermalms IF diskus
220 Bengt-Göran Fernström SoIK Hellas sprint
219 1962 Lage Tedenby IF Vingarna hinder
218 Hans-Olof Johansson Nyköpings SK sprint
217 Maj-Britt Stolpe IFK Hälsingborg kula
216 Berit Larsson IFK Norrköping höjd
215 Solgun Bovall IK Vikingen sprint
214 1961 Bo Forssander Skackans IF häck sprint
213 Elisabeth Östberg Göteborgs KIK 400m 800m
212 Gunilla Cederström Malmö AI mångkamp m m
211 Ulla-Britt Wieslander IK Ymer sprint
210 1960 Bertil Källevågh Mjölby AI lång
209 Boris Jönsson Eksjö GIK lång
208 Owe Jonsson IFK Växjö sprint
207 Inga Broberg-Stenbrink IK Göta längdhopp
206 Wivianne Bergh-Freivald Göteborgs KIK diskus
205 Ove Andersson Västerås IK häck
204 1959 Maj-Lena Lundström IFK Norrköping höjd femkamp
203 Sven-Olof Westlund UoIF Matteuspojkarna sprint
202 Hans Norberg Sundbybergs IK hinder
201 Lennart Jonsson Bromma IF sprint
200 Richard Dahl Södertälje IF höjd
199 Gösta Arvidsson Falköpings AIK kula
198 1958 Torgny Wåhlander Turebergs IF längd tresteg
197 Sten Erickson IF Elfsborg tresteg
196 1957 Per-Owe Trollsås Bromma IF häck sprint
195 Gullbrand Sjöström Skellefteå AIK spjut
194 Stig Pettersson Kronobergs IK höjd
193 Alf Petersson IFK Hälsingborg sprint tresteg
192 1956 Dan Waern Örgryte IS medel
191 Erik Uddebom Bromma IF kula diskus
190 Gunnar Karlsson-Tjörnebo IFK Hälsingborg hinder
189 Barbro Schönborg Göteborgs KIK diskus
188 Björn Malmroos Malmö AI sprint
187 Lennart Lind Bromma IF stav
186 Jenny Carlsson-Eriksson IK Ymer 800m
185 Inga-Britt Gyborn-Lorentzon IFK Västerås höjd femkamp
184 Knut Fredriksson IK Favör spjut
183 1955 Ulla-Britt Olofsson-Johansson IFK Munkfors sprint
182 Evert Nyberg Örgryte IS lång
181 Kenneth Johansson Sävedalens AIK häck
180 Stina Cronholm Malmö AI häck femkamp
179 Birger Asplund IF Castor slägga
178 Lars Arvidsson Örebro SK diskus
177 1955* Inga Gentzel Djurgårdens IF 800m 200m
176 1954 Sune Karlsson Gefle IF medel
175 Otto Bengtsson IFK Knislinge spjut
174 Britt Mårtensson IFK Kristianstad sprint
173 Gunhild Larking Jönköpings AIF höjd
172 Bengt Nilsson Westermalms IF höjd
171 Sven Olov Eriksson IK Heros häck
170 Jan Carlsson IFK Göteborg sprint
169 1953 Thage Pettersson-Sönegård Lidköpings IS kula
168 Gösta Svensson Svängsta IF höjd
167 Allan Ringström Brännans IF slägga
166 Roger Norman Västerås IK tresteg
165 Ingvar Ericsson Brandkårens IK medel
164 1952 Greta Magnusson Ödskölts IF längd sprint
163 Anna-Lisa Augustsson IK Göta sprint
162 Ingrid Almqvist Redbergslids IK spjut
161 Lars Ylander Turebergs IF häck
160 Arne Ljungqvist Westermalms IF höjd
159 Gustaf Jansson IK Viking lång
158 Karl-Erik Israelsson IF Ulvarna längd häck
157 Per Eriksson Arbrå IK tiokamp
156 Tage Ekfeldt Örebro SK 400m 800m
155 Gösta Brännström Skellefteå AIK sprint
154 1951 Nell Sjöström Sandvikens GK sprint
153 Ulla Gadd Göteborgs KIK längdhopp
152 Mona-Lisa Englund KvIK Sport femkamp
151 Olle Åberg Gefle IF medel
150 Kjell Tånnander Malmö AI tiokamp
149 Gunnar Petersson IFK Växjö spjut
148 Valter Nyström Sandvikens GK lång
147 Per-Arne Berglund IF Start spjut
146 1950 Curt Söderberg Turebergs IF hinder
145 1949 Lars-Erik Wolfbrandt Örebro SK 400m 800m
144 Gustaf Strand IFK Växjö längdhopp
143 Roland Nilsson Westermalms IF kula diskus
142 Lennart Moberg SoIK Hellas tresteg
141 Ragnar Lundberg IFK Södertälje stav häck
140 Gösta Leandersson IFK Östersund marathon
139 Ingvar Bengtsson Gefle IF medel
138 1948* Majken Åberg IFK Norrköping diskus slungboll
137 Märta Wretman IK Göta sprint längd m m
136 Elsa Svensson Lidköpings IS kula diskus
135 Ruth Svedberg Kv C&IK Sport diskus kula m m
134 Maud Sundberg IK Göta häck sprint
133 Eivor Olsson-Lagman Redbergslids IK kula diskus spjut
132 Birgit Lundström Malmö AI diskus kula m m
131 Ann-Britt Leyman-Olsson KvIK Sport längd sprint
130 Maj Jacobsson IK Göta häck längdhopp
129 1948 Arne Åhman Nordingrå SK tresteg höjd
128 Tore Sjöstrand Bellevue IK hinder
127 Rune Larsson UoIF Matteuspojkarna häck sprint
126 Gösta Jacobsson IK Ymer lång
125 Henry Eriksson Gefle IF medel
124 Erik Pettersson-Elmsäter I 13 IF hinder
123 Bertil Andersson-Albertson Upsala IF lång
122 1947 Lennart Strand Malmö AI medel
121 Allan Lindberg Fagersta AIK stav
120 Hugo Göllors-Ohlsson Malungs IF stav
119 Allan Gustafsson Örgryte IS tresteg hopp ua
118 Åke Durkfeldt Wedevågs IF lång
117 1946 Göran Waxberg Sthlms Studenters IF tiokamp
116 Olof Laessker Gävle SoGF längd sprint
115 Erik Wennberg Malmö AI medel
114 Robert Tegstedt IFK Borås spjut
113 Thore Tillman IF Thor lång
112 Åke Hallgren IF Sleipner tresteg
111 Hans Liljekvist IS Göta medel
110 Herbert Willny SoIK Hellas kula
109 Herman Kristoffersson Kronobergs IK häck höjd
108 Bertil Johnsson IK Vikingen tresteg längdhopp
107 Stig Håkansson IF Göta sprint längdhopp
106 Assar Persson-Duregård Skara IF höjd
105 1944 Sven Eriksson-Daleflod Dala-Floda IF spjut
104 1943 Sven Ljunggren IFK Linköping medel
103 Bo Ericson IFK Göteborg slägga
102 1942 Gunder Hägg Gefle IF medel/lång
101 Arne Andersson SoIK Hellas medel/lång
100 1941 Sixten Larsson IFK Borås häck
99 Bertil Gustafsson Gammalstorps IF stav
98 1940 Åke Ödmark IFK Strömsund höjd
97 Lennart Nilsson Örgryte IS medel
96 Bror Hellström Brandkårens IK medel/lång
95 1939 Bertil Andersson IFK Ronneby medel
94 1938 Åke Stenqvist IK Mode längdhopp
93 Henry Palmé Fredrikshofs IF marathon
92 Lars Larsson IFK Lidingö hinder
91 Olle Bexell IFK Luleå tiokamp
90 Lennart Andersson-Agnred IFK Hälsingborg tresteg
89 1937 Åke Jansson-Spångert Spånga IS medel/lång
88 1936 Fred Warngård Malmö AI slägga
87 Kurt Lundqvist Redbergslids IK höjd
86 Henry Jonsson-Kälarne Kälarnes IK medel/lång
85 Gunnar Bergh Göteborgs Polismäns IF diskus kula
84 1935 Bertil von Wachenfeldt IK Göta sprint
83 Lennart Strandberg Malmö AI sprint
82 Håkan Lidman Örgryte IS häck
81 Lennart Olsson-Atterwall IFK Knislinge spjut
80 1934 Bo Ljungberg Malmö AI stav
79 Harald Andersson IK Heros diskus
78 1933 Eric Ny IK Mode medel
77 Roland Mentzer Örgryte IS sprint
76 Kell Areskoug Örgryte IS häck
75 Gunnar Jansson IFK Eskilstuna slägga
74 Samuel Norrby SoIK Hellas kula
73 Ragnar Magnusson Fredrikshofs IF lång
72 1932 Leif Dahlgren IFK Malmö tiokamp
71 Eric Svensson Falkenbergs IK längd tresteg
70 1930 Jean-Gunnar Lindgren IFK Falun lång
69 Sten Hammargren IK Göta sprint
68 1929 Eric Wennström Westermalms IF häck
67 Gunnar Sköld IFK Enskede sprint
66 Ivan Nilsson Landala IF höjd
65 1929* Harald Andersson-Arbin IS Lyckans Soldater sprint spjut
64 1928* Konrad Granström Fredrikshofs IF mellanhopp
63 Bror Öhrn IFK Borås medel/lång
62 Erik Lundqvist IFK Grängesberg spjut
61 Henry Lindblad Kronobergs IK stav tiokamp
60 Eric Stenfeldt Västerviks IF lång
59 Olof Hallberg IF Castor längdhopp
58 Nils Eklöf Fredrikshofs IF medel/lång
57 Ossian Skiöld IFK Eskilstuna slägga
56 Evert Nilsson IFK Halmstad tiokamp
55 Erik Byléhn SoIK Hellas medel
54 Erik Blomqvist Kronobergs IK spjut
53 Gustaf Mattsson Fredrikshofs IF medel/lång
52 Allan Eriksson IF Elfsborg diskus
51 Gustav Kinn IF Thor marathon
50 Sten Pettersson IK Göta häck
49 Hugo Lillier Mariebergs IK spjut
48 Edvin Wide IF Linnéa medel/lång
47 Ernfrid Rydberg Gefle IF stav
46 Eric Abrahamsson Södertälje SK längdhopp
45 John Lilja Mariebergs IK sprint
44 Carl-Axel Christiernsson Kronobergs IK häck
43 Gunnar Lindström Eksjö GIK spjut
42 Sven Lundgren IK Göta medel/lång
41 Carl Johan Lind IF Göta slägga
40 Folke "Pytta" Jansson Örgryte IS tresteg
39 Bo Ekelund Sthlms Studenters IF höjd
38 Eric Backman IFK Tidaholm lång
37 William Petersson-Björneman Kalmar IS längdhopp
36 Eric Almlöf Djurgårdens IF tresteg
35 Hjalmar Andersson Insjöns IF medel/lång
34 Anatole Bolin IFK Stockholm medel
33 Georg Högström IF Göta stav
32 Hans Jagenburg Örgryte IS höjd
31 Bertil Jansson Örebro SK kula
30 Nils Engdahl Järva IS sprint
29 Ephraim Levin Mariebergs IK häck tresteg
28 Agne Holmström Fredrikshofs IF sprint
27 Oscar Andersson-Zallhagen Westermalms IF diskus
26 Robert Olsson Örgryte IS slägga
25 Runar Öhman IK Göta medel/lång
24 John Zander Mariebergs IK medel/lång
23 Yngve Häckner IFK Linköping spjut
22 Leif Sörvik Örgryte IS spjut
21 Einar Nilsson Djurgårdens IF kula diskus
20 Claes Gille Gefle IF stav
19 Gustaf Holmér Upsala Studenters IF tiokamp
18 Bror Fock Vänersborgs IF lång
17 Ivan Möller Örgryte IS sprint
16 Bertil G:son Uggla IFK Stockholm stav
15 Georg Åberg IFK Norrköping tresteg
14 Hugo Wieslander IFK Stockholm tiokamp
13 Gustaf "Topsy" Lindblom IFK Norrköping tresteg
12 Ernst Wide IK Göta medel/lång
11 Gustaf Törnros Fredrikshofs IF marathon
10 Bruno Söderström IFK Stockholm stav
9 Knut Lindberg Örgryte IS sprint spjut
8 Edward Dahl Sundbybergs IK medel/lång
7 John Svanberg Fredrikshofs IF lång
6 Kristian Hellström IF Sleipner medel
5 Hjalmar Mellander IFK Halmstad längd spjut
4 Eric Lemming IS Lyckans Soldater spjut m m
3 Frans Frise Örgryte IS höjd längdhopp
2 Otto Nilsson Örgryte IS spjut diskus
1 Carl E. Helgesson Örgryte IS kula diskus

Källor[redigera]

Noter[redigera]

  1. Förtjänstutmärkelser för aktiva. friidrott.se. Läst 23 februari 2019.
  2. Om oss - Historik. Friidrottens Stora. Läst 23 februari 2019.

Externa länkar[redigera]

Den här artikeln "Lista över stora grabbar och tjejer i friidrott" är från wikipedia. The list of its authors can be seen in its historical and/or the page Edithistory:Lista över stora grabbar och tjejer i friidrott.